Enzimai Miegas Mityba Sveikesnis gyvenimas

Kofeinas. Ar jo mums reikia ir kiek jo gali būti per daug? (II dalis)

„Kofeinas niekada nesuteikia energijos, jis tik stimuliuoja jūsų nervinę sistemą ir antinksčius, o tai ne energija, o stresas “.

Paruošta pagal Stefeną Černiskę

Kritinis taškas Nr. 4: kortizolis, ilgas degimas

Pasirodo, epinefrinas yra tik pusė istorijos. Kasdien vartojant kofeiną padidėja kitas streso hormonas kortizolis. Apie kortizolį svarbu suprasti, kad jis linkęs išlikti kraujyje daug ilgiau nei epinefrinas ar norepinefrinas. Tiesą sakant, žmonėms, vartojantiems daugiau nei 300 miligramų kofeino per dieną, kortizolio kiekis serume būna padidėjęs 18 iš 24 valandų per parą. Nuolatinis kortizolio kiekis serume sukels begalę sveikatos problemų ateityje.

Kritinis taškas Nr. 5: jūsų dopamino kiekis

Neurobiologams aiškinantis priklausomybės mechanizmą tampa vis aiškiau, kad kofeinas ne tik sukelia priklausomybę, bet ir skatina kitas priklausomybes nuo tokių medžiagų kaip nikotinas. Panašu, kad pagrindinis šios sąveikos veiksnys yra smegenų cheminė medžiaga, pavadinimu dopaminas.

Dopaminas priklauso biocheminių medžiagų klasei, žinomai kaip neuromediatoriai. Ši nuostabi medžiaga, kurią gamina smegenys ir nervinė sistema, padeda kontroliuoti informacijos perdavimą iš neurono į neuroną. Kai kurie neuromediatoriai (dar vadinami sužadinamaisiais neuromediatoriais) paspartina keitimąsi šia informacija. Slopinantys neuromediatoriai lėtina neuronų šaudymą.

Šios biocheminės medžiagos ne tik kontroliuoja procesų smegenyse greitį, bet ir veikia mūsų jausmus, įtakoja elgesį. Dopaminas siejamas su malonumo ir pakylėjimo jausmais. Mokslininkams jau kurį laiką aišku, kad visos priklausomybės susiję su medžiagos galimybe pakelti dopamino kiekį smegenyse. Kai kurios medžiagos, pavyzdžiui, amfetaminai, tai daro stimuliuodami smegenis, kad jos išskirtų didesnį dopamino kiekį, o kokainas ir panašios blokuoja smegenų gebėjimą pašalinti dopaminą nuo nervų galūnių. Bet kokiu atveju, didesni dopamino kiekiai yra skirti stimuliuoti receptorių vietas smegenyse, taip sukuriant pakylėtą malonumo pojūtį.

Sutiksite, kad kavos ir opijaus, kokaino bei amfetamino negalima lyginti. Tie narkotikai skatina žmones elgtis destruktyviai, o kava tik stimuliuoja. Bet būtent čia ir glūdi esmė. Dabar žinome, kad visos šios medžiagos veikia panašiais biocheminiais keliais tose pačiose smegenų srityse. Pasirodo, kad yra priklausomybės tęstinumas, ir tai, kad viena medžiaga yra nepaprastai kenksminga, dar nereiškia, kad turėtume ignoruoti kitas medžiagas, kurios kenkia mažiau. Be to, kavos gėrėjai siekia ne tik teigiamo dopamino poveikio ir antinksčių stimuliavimo. Kaip ir nuo visiškai priklausomybę sukeliančio elgesio, kavos ir kolos bei kitų vaisvandenių ar energetinių gėrimų vartotojams reikia “pataisyti sveikatą”, kad būtų išvengta neigiamo galvos skausmo, nuovargio, dirglumo ir depresijos poveikio.

„Nutraukus kofeino vartojimą streso hormonai normalizuojasi maždaug praėjus 3 ar daugiau savaičių.“

Antinkščių liaukos

Kritinis taškas Nr. 6: jūsų miego ciklas

Tarp tyrėjų miegas itin aktuali tema. Ištisi žurnalai skiriami šiai temai, o miego centrai atidaromi mokslinių tyrimų įstaigose daugelyje šalių. Šį susidomėjimą labiausiai paskatino neurobiologai. Jie aiškinasi kaip smegenys nukreipia gydomąsias kūno galias, kas yra vienas iš stulbinančių atradimų, susijusių su tuo, kas vyksta organizme mums miegant. Kai pradėsite suprasti šias paslaptis, niekada nebežiūrėsite į kavos puodelį kaip ankščiau. Taip yra todėl, nes miegas gali atkurti jaunatviškumą, atjauninti, padėti organizmui greičiau pagyti, arba tai gali būti tik dienos įtampos, konfliktų ir nusivylimo tęsinys. Daugumai žmonių šį skirtumą suteikia narkotikas, vadinamas kofeinu.

Naktinis miegas padalintas į maždaug devyniasdešimt minučių ciklus, kurių metu smegenų veikla labai pasikeičia. Kiekvieno ciklo metu smegenys pereina 4 etapus, nuo S1 (negilus miegas) iki S4 (gilus miegas). Daugelis žmonių yra girdėję apie S1, nes šiame cikle mes sapnuojame ir mūsų akys staigiai juda (SAJ). Kiekvienas miego ciklas atkūria, atjaunina ir atstato kūno energiją, įskaitant ir smegenis.

Gilus miegas (S4) būtinas kūno sveikatai. Įdomu tai, kad mokslininkai sužinojo daug apie gilų miegą, tyrinėdami pacientus komos būsenoje. Komos tikslas yra išjungti visas neesmines organizmo funkcijas, kad būtų galima skirti visą įmanomą energijos kiekį gydymo užduočiai. Kūnas gilaus miego metu naudoja visus turimus išteklius gydymui ir atjauninimui. Gilaus miego metu visame kūne masiškai kuriamos naujos ląstelės. Kiekvienas audinys pajaučia naudą. Atkuriama ir nervinė sistema. Mes visi jaučiamės nuostabiai, kai gerai išsimiegame. Taip yra todėl, kad gilus miegas suteikia tokį poilsį, kurio negalima gauti jokiu kitu būdu. Labai ramią naktį galite patirti gilaus miego fazę, du ar net tris kartus. Bet kai jūsų kraujyje yra kofeino (arba jo metabolitų), vargu ar apskritai miegosite giliai.

„250 miligramų dozė (maždaug 440 ml. kavos) sumažina kraujotaką į smegenis maždaug 30 proc.“

Griauname dar daugiau mitų:

visuomenėje paplitusi nuomonė, kad jeigu kavos išgersite iki 15 val. dienos, tuomet tai jūsų miego nesutrikdys. Tiesą sakant, kofeino vartojimas bet kuriuo paros metu, sukelia miego problemų, ypač jei patiriate stresą.

Ciuricho farmakologijos instituto mokslininkai 7 val. ryto sveikiems asmenims davė išgerti vidutinį kofeino kiekį (200 miligramų). Iki 23 val. kofeino kiekis kraujyje sumažėjo daugiau nei 80 proc., bet tiriamieji vis tiek patyrė žymų miego sutrikimą, ypač S4 stadijoje.

„Kaip ironiška, kad žmonės vartoja kofeiną norėdami gauti energijos, nors ši medžiaga yra pagrindinė jų  nuovargio priežastis“.

Kritinis taškas Nr. 7: nepakankama mityba

Nepakankama mityba yra vienas iš geriausiai apibrėžtų įprasto kofeino vartojimo padarinių.

Dėl kofeino vartojimo prarandate kalcį ir kitus mineralus. Vašingtono valstijos universiteto Maisto mokslo ir žmonių mitybos katedros tyrėjai nustatė, kad vos 150 miligramų kofeino vartojimas per dieną padidino kalcio, magnio, natrio ir chlorido išsiskyrimą su šlapimu. Mineralų praradimai buvo kur kas didesni, kai kofeino suvartojimo kiekis buvo padidintas iki 300 miligramų. “Mitybos ir metabolizmo metraštyje” paskelbti tyrimai parodė, kad kofeinas kalio praradimą padidina beveik trečdaliu. Jei norite padidinti šio mineralo praradimus dar labiau, tuomet gerdami kavą įsdėkite į ją cukraus. Tyrimai rodo, kad šio mineralų švaistymo mechanizmas gali būti susijęs su tuo, kad kofeinas kenkia inkstų gebėjimui sulaikyti kalcį, magnį ir kitus mineralus. Vėliau ir cinkas buvo įtrauktas į kofeino išeikvotų maistinių medžiagų sąrašą.

Šis kalcio netekimas padidina osteoporozės riziką. Kofeinas padidina kalcio išsiskyrimą su šlapimu, o kitas ingredientas – fosforo rūgštis, kurią deda beveik į visus vaisvandenius, trukdo pasisavinti ir metabolizuoti šį svarbų mineralą.

Tyrimai parodė, kad vienas kavos puodelis, geriamas kartu su maistu, gali sumažinti geležies pasisavinimą net iki 75 proc.

 „Tai, ką gaunate vartodami kofeiną, nėra energija, tai neurologinis ir medžiagų apykaitos stresas“.

Nėštumas

Kai nėščios moterys vartoja kofeiną, jų kūdikiai gimsta dažniausiai priklausomi nuo kofeino.  Jei šie kūdikiai maitinami “našlaičiu maistu”, jie patirs stiprius abstinencijos simptomus. Jei jūs galite įsivaizduoti naujagimį, kurį kankina nemiga su nepakeliamu galvos skausmu, tada jūs suprasite tragiškas kofeino vartojimo pasekmes. Net jei jie yra maitinami krūtimi, motinos piene nėra tiek kofeino, kiek jo buvo įsčiose, todėl tai gali sukelti abstinencijos simptomus.

Daugelis žmonių neįsivaizduoja, koks būtų gyvenimas be jų venomis tekančio kofeino ir streso hormonų. Net jei išgeriate tik keletą puodelių per dieną, tikėtina, kad jūsų asmenybė veikiama taip, kad jums gali būti per subtilu susieti tai su kofeinu.

Kofeino detoksikacijos iš organizmo procesas trunka mažiausiai 3 savaites. Užtruks iki 60 dienų, kol galėsite įvertinti pokyčius organizme be kofeino.

„Stresas turi kaupiamąjį (kumuliacinį) poveikį, kurį papildo kofeinas.“

Lėtinis skausmas

Jei jus kamuoja lėtinis skausmas ir jūsų gydytojas nerekomendavo nustoti gerti kavą, tai tikriausiai dėl to, kad jam ar jai buvo pasakyta, kad kofeinas yra raumenis atpalaiduojantis vaistas. Iš dalies tai tiesa, nes tam tikri kūno raumenys atsipalaiduoja reaguodami į kofeiną, tačiau tai yra tik lygieji raumenys, tokie kaip esantys kvėpavimo takuose. Didžioji dauguma skeleto raumenų susitraukia reaguodama į kofeiną, kurie galiausiai sukelia skausmą.

Jei norite suprasti, kaip kofeinas sukelia raumenų įtampą, turite žinoti, kaip šis narkotikas sutrikdo kalcio jonų tekėjimą vadinamaisiais kalcio išsiskyrimo kanalais. Lygiesiems raumenims trūksta šių kofeinui jautrių kalcio išsiskyrimo kanalų, todėl juose nėra susitraukimo. Tačiau skeleto raumenyse gausu kalcio išsiskyrimo kanalų, todėl kofeinas gali sukelti susitraukimą ar spazmus. Tiesą sakant, veterinarai seniai naudoja raumenų audinio jautrumą kofeinui, kad galėtų prognozuoti raumenų pažeidimus dėl įtempto bėgimo.

Ši procedūra, vadinama kofeino kontraktūros (lot. contractura – su(si)traukimas) – galūnių sąnario, stuburo, kaklo judesių sumažėjimas dėl minkštųjų audinių ar nervų pakitimų) testu. Jis matuoja raumenų reagavimo į kofeiną susitraukimo laipsnį. Arkliams, kurių raumenys reaguodami į kofeiną stipriai susitraukia, greičiausiai susižalos dėl įtempto bėgimo. Ir žmonėms po fizinio krūvio buvo nustatytas raumenų skausmo sindromas.

„Kofeinas sukelia stresą, kuris tiesiogiai įtakoja antinksčių hormonų išsiskyrimo pagausėjimą ir klasikinę “kovoti ar bėgti„ avarinę situaciją, paveikiančią praktiškai visas kūno ląsteles.“

Galvos skausmas

45 milijonai amerikiečių kenčia nuo lėtinio galvos skausmo. 17-ai milijonų iš jų pasireiškia migrena. Kofeino ir galvos skausmo ryšys gana painus, bet ne todėl, kad duomenys nėra įtikinami, o todėl, kad pusę amžiaus pagrindinė galvos skausmo priežastis buvo reklamuojama kaip vaistas nuo galvos skausmo. Kofeinas yra dažnas migrenos ir kitų galvos skausmų sukėlėjas. Čia nėra jokios paslapties. Kofeinas padidina žandikaulio, pečių, nugaros ir kaklo raumenų įtampą. Jis turi galingą kraujagysles sutraukiantį poveikį smegenyse. Įrodyta, kad visa smegenų kraujotaka sumažėja 30 procentų pavartojus vos 250 miligramų kofeino. Kai kurie tyrimai rodo, kad kenčiantiems nuo galvos skausmo magnio kiekis paprastai būna žemas ir mes jau žinome, kad kofeinas eikvoja šį būtiną mineralą.

Nebevartojimas (abstinencija)

Galvos skausmas dėl kofeino trūkumo (nutraukimo) atsiranda išsiplečiant normalioms kraujagyslėms, kurių susitraukimą įtakojo kofeinas. Kitaip tariant, įprastas kofeino vartojimas susiaurina smegenų kraujagysles. Nevartojant kofeino, šių kraujagyslių kraujotaka grįžta į įprastą pajėgumą. Dėl kofeino vartojimo nutraukimo ši padidėjusi kraujo cirkuliacija smegenyse sukelia pulsuojantį galvos skausmą. Tyrimų metu, kai kofeinas buvo nebevartojamas arba tiesiog geriamas po ilgesnio laikotarpio, galvos skausmas atsirasdavo netgi dėl įprasto 100 mg (1 puodelio kavos ar 2 kolos gėrimų) per parą išgeriamo kofeino.

Galiausiai smegenys pripranta prie normalios kraujotakos ir galvos skausmas atslūgsta.

Atminkite, kad kofeino vartojimas sutrikdo normalią ir būtiną smegenų kraujotaką.

„Buvo nustatyta, kad „pooperacinis galvos skausmas“ iš tikrųjų tai kofeino abstinencijos pasekmė, nes chirurginiams pacientams prieš operaciją liepiama negerti kavos.“

Senėjimas

Kritinis senėjimo faktorius tai tiekiamų maistinių medžiagų, šalinamų toksinų ir atstatymo procesų efektyvumo išlaikymas.

Vanduo tai ne tik aplinka, kurioje vyksta maistinių medžiagų pristatymas, detoksikacija ir ląstelių atstatymas, bet ir aktyvus bei kritiškai svarbus kiekvienos jūsų kūne vykstančios cheminės reakcijos dalyvis. Vienas iš pagrindinių senėjimo žymenų, be abejo, yra dehidratacija, o kofeinas vandens praradimą iš mūsų audinių tik padidina ir pagreitina. Tai reiškia, kad kūno išorėje atsiranda daugiau linijų ir raukšlių, o viduje vyksta medžiagų apykaitos efektyvumo praradimas.

Kofeinas turi didelį diuretinį (vaistai, skatinantys šlapimo išsiskyrimą) poveikį net ir kasdieniams vartotojams. Nors didelis dėmesys skiriamas maistinėms medžiagoms, kurių netenkama su šlapimo išsiskyrimu, vargu ar kas nors atkreipė dėmesį į paties vandens netekimo padarinius. Tai ypač ironiška, nes kava, arbata ir gaivieji gėrimai šiuo metu yra vartojami daug dažniau nei ankščiau, taip sukurdami užburtą dehidratacijos ir diurezės ratą. Negana to, po fizinio krūvio geriant gėrimus su kofeinu sutrinka rehidracija (dehidratacijos sukelto skysčių trūkumo atstatymas). Dar viename užburtame cikle dehidratacija padidina kofeino toksiškumą. Todėl nuolatinio ir gausaus kofeino vartojimo grynasis poveikis pagreitina organizmo dėvėjimąsį, o ypač odos ir inkstų.

„Kofeinas tai vaistas, skatinantis gausiai išsiskirti streso hormonus ir galintis išlaikyti jų pagausėjimą iki 18 valandų per parą“.

Kofeinas ir detoksikacija

Detoksikacija arba organizmo gebėjimas skaidyti ir pašalinti toksinus ir atliekas yra senėjimo proceso žymeklis. Esame įpratę galvoti apie kepenis, inkstus ir odą kaip pagrindinius organus, atsakingus už šią esminę funkciją, tačiau kiekvieno organo atliekamas darbas priklauso nuo vandens. Taigi bet koks dehidratacijos laipsnis pakenkia detoksikacijos procesui, pagreitina senėjimą ir padidina riziką susirgti.

Nors kofeinas prisideda prie dehidratacijos, bene svarbiausias dalykas, kurį reikėtų atsiminti, yra tai, kad pats kofeinas turi būti detoksikuojamas kepenyse, ir tai nėra lengvas procesas. Iš tikrųjų didelės kofeino dozės pakenkia kepenų funkcijai, sukeldamos dar vieną medžiagų apykaitos stresą. Galų gale kepenys yra atsakingos ne tik už kofeino detoksikaciją, bet ir už kitų nemaistinių medžiagų šalinimą, kurias mes gauname per vandenį, orą ir maistą. Daugumą šių medžiagų, bendrai vadinamų ksenobiotikais, skaido enzimų grupė, vadinama citochromo P450 sistema (CP-450).

Daugelį metų mokslininkai naudoja kofeiną, kad įvertintų CP-450 sistemai sukeliamą stresą. Jei vaistas ar terapija yra toksiška kepenims, tam organui prireiks daugiau laiko detoksikuoti tam tikrą kofeino kiekį.

„Šalyse, kuriose kavos suvartojama mažiausiai, mažiausiai paplitę cukrinio diabeto atvejų, o šalyse, kuriose kavos suvartojama daugiausiai – šia liga serga daugiausiai.“

Turite prisiminti, kodėl kofeinas turi laikiną teigiamą poveikį. Visa tai yra atsako į stresą dalis, senovinis išgyvenimo mechanizmas, kuris leido mums išgyventi neišvengiamo pavojaus metu. Padidėjęs kvėpavimo efektyvumas, kurį suteikia kofeinas, vyksta todėl, kad antinksčių išskiriami streso hormonai padeda bronchų kvėpavimo takams išsiplėsti, jog į raumenis patektų daugiau deguonies. Bet vien todėl, kad kofeinas praplečia kvėpavimo takus, yra tinkamas vaistas gydyti astmą?

Vyrų reprodukcinės sveikatos bėdos

Šiuo metu dauguma žino, kad spermatozoidų skaičius tarp Vakarų šalių vyrų mažėja, o mažėjimo greitis kelia nerimą. Tikėtinas to paaiškinimas yra didėjantis pesticidų ir aplinkos teršalų poveikis bei tam tikri maisto produktai, iš kurių daugelis yra labai toksiški vyrų ir moterų reprodukciniams organams.

Kava, tai viena labiausiai chemikalais purškiamų nuolat vartojamų prekių. Tačiau pranešama, kad galutiniame skrudintame produkte cheminių purškalų lieka nedaug. Diskutuojant apie reprodukcinę sveikatą, į kavą ir kofeiną reikia atsižvelgti dėl toliau išdėstytų priežasčių:

  1. Be tiesioginio toksinio poveikio, pesticidai, fungicidai ir herbicidai turi kumuliacinį (kaupiamąjį) poveikį žmonių organizmui, keisdami jų hormonų lygį ir hormonų receptorių vietas organizme. Šie endokrininę sistemą moduliuojantys poveikiai gali būti nepastebimi dešimtmečiais ir sukelti simptomus tik po daugelio metų. Taigi visi trumpalaikiai tyrimai nepastebės svarbių ilgalaikių priežąstinių veiksnių.
  2. Gerai matomos neigiamos pasekmės gyvūnų sveikatai išsivysto, kai jie yra šeriami kofeinu, o žalingas poveikis beveik visada susitelkia ties nervų ir reprodukcine sistemomis. Kofeinu šeriamos žiurkės patiria sėklidžių atrofiją ir dėl to sumažėja spermatozoidų skaičius. Tyrimai rodo, kad iš visų metilksantinų kofeinas turi didžiausią toksiškumą reprodukcijai. Be to, kofeino kiekis, reikalingas šiam poveikiui sukelti, nėra didelis. Savo (turima minty šališką tyrimą) tyrime su triušiais nustatė žymų spermatozoidų formavimosi slopinimą, o kavos kiekį pavertus žmogui, gautųsi maždaug 3 kavos puodeliai 68 kilogramus sveriančiam asmeniui.
    Žinau, kad negalima prilyginti triušių ir žiurkių žmonėms, tačiau tyrimai su gyvūnais aktualūs, ypač tuomet, kai sužinome, jog žmonėms, kurie žemės ūkyje susiduria su pesticidais, pasireiškia tiksliai tie patys simptomai.
    Ir štai dar vienas itin intriguojantis pastebėjimas: vyrai, kurie žemės ūkyje susiduria su pesticidais ir susilaukia vaikų, iš kurių palikuonių sudaro 83,4 proc. mergaičių, palyginti su įprastais 48 proc. Tas pats atsitinka, kai graužikų patinai yra maitinami kofeinu.
  3. Siekiant įvertinti spermatozoidų kiekį ir spermatozoidų judėjimą, buvo ištirta daugybė žmonių. Nėra didelio skirtumo ar tiriate vyrus, kurie laukia egzaminų, kurie varžosi sporto varžybose, ar tiesiog patiria vaisingumo testavimo stresą – nerimas neigiamai veikia spermos kokybę. Judrumas (normalus judėjimas), spermatozoidų skaičius ir spermatozoidų morfologija (dydis ir forma) kenčia, kai vyrai stresuoja.  Kaip jau gerai įsitikinome, kofeinas tai vienas patikimiausių nerimą sukeliančių veiksnių vyro gyvenime.

„Pastebima, jog vyrai mažiau nei moterys nori keisti mitybą ir įtraukti naujus sveikesnės gyvensenos įpročius.“

Kofeinas ir moters sveikata

„Man visada kelia nuostabą, kai pasiūlau klientei sumažinti kofeino kiekį ir ji reaguoja taip, lyg būčiau paprašęs jos išduoti savo geriausią draugę“.

Vertinant galimą kofeino pavojų, svarbiausia yra lytis. Tyrimai rodo, kad kofeinas yra daug žalingesnis moterims, sukeliantis neigiamą poveikį netgi jei vartojama mažiau. Poveikis žalingesnis, jei atsižvelgsite į kofeino žalą vaisiui ir žindantiems kūdikiams.

Galbūt nustebsite ar net nusivilsite sužinoję, kad maždaug 75 procentai žmogaus kofeino tyrimų buvo atlikti su vyrais.

Moterų organizmas kavą detoksikuoja daug lėčiau nei vyrai. Be to, kofeino pusinės eliminacijos laikas (laikas, per kurį organizmas pašalina pusę nurodytos dozės) keičiasi atsižvelgiant į moters mėnesinių ciklą. Moterims, vartojančioms kontraceptines tabletes, kofeino detoksikacija užtrunka maždaug dvigubai ilgiau nei įprasta.

„Galbūt naujas „kavos pertraukėlės “apibrėžimas turėtų skambėti – „pertraukėlė nuo kavos “.

Geležies trūkumas, nepakankamas kalcio vartojimas, osteoporozė ir depresija yra pražūtingos moterų problemos.

Kofeinas dramatiškai sumažina geležies pasisavinimą.

Centrinio Vašingtono universiteto mokslininkai ištyrė 31–78 metų moterų kofeino vartojimo kiekį. Visos moterys kasdien suvartodavo maždaug 200 miligramų kofeino, tai tolygu maždaug vienam ar dviems puodeliams kavos. Šis tyrimas parodė, kad vandens, kalcio, magnio, natrio ir kalio šlapimo išsiskyrimas žymiai padidėdavo sekančias dvi valandas po kofeino vartojimo.

Atlikti tyrimai parodė, kad moterims, vartojančioms kofeino turinčius gėrimus padidėja spontaniškų abortų (vaisiaus netekimo), priešlaikinio gimdymo ir mažo kūdikio svorio rizika.

Mažas kūdikio svoris, tai reiškia ne tik, kad turite mažą kūdikį. Tikslesnis terminas tiktų „vaisiaus augimo sulėtėjimas“. Kūdikis neišsivysto tiek, kiek galėtų.

Naujagimiai yra ypač jautrūs kofeinui iš bet kurio šaltinio – motinos pieno, maisto ar gėrimų, nes jiems trūksta enzimų, kurie jį išskaidytų.

Kofeino poveikis priklauso nuo kūno svorio, kūno sudėties, menopauzės būklės, menstruacijų ir patiriamų emocijų. Kofeinas niekada nebūna vienas veiksnys. Poveikis ir jo daroma žala priklauso nuo streso lygio, miego kokybės ir trukmės, nuo mitybos, gyvenimo būdo bei judėjimo įpročių.

Rinkodaros svajonė

Jei norėtumėte užsikalti pinigų, kaip jūs suprojektuotumėte idealų produktą? Tai, turėtų būti nepaprastai pigu pristatyti prekę iki vartotojo. Turėtų būti nuolatinė paklausa iš esmės kiekvienas vyras, moteris ir vaikas norėtų tą produktą vartoti kasdien. Tačiau norint, kad produktas būtų tobulas, jis dar turėtų sukelti priklausomybę. Žmonės trokštų šio produkto dėl jo sukeliamo efekto, bet, dar svarbiau, jie kentėtų, jei jo nevartotų. Būtina sąlyga, kad ši, priklausomybę sukelianti produkcija būtų prieinama vartotojui nuo 2 metų amžiaus ir kad ją būtų galima vartoti maksimaliai visą gyvenimą. Su tokiu produktu būtų įmanoma užsidirbti milijardus eurų.

Tikroji priklausomybės prigimtis

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad žmonės suvokia skonį ir pageidavimus remdamiesi kofeino psichofarmakologiniu poveikiu. Kitaip tariant, žmonės gali poetiškai romantizuoti kavos aromatą ir skonį, ar konkretaus vaisvandenio skonį, tačiau panašu, kad šie pageidavimai susidaro priklausomybės reiškinio pagrindu. Galite sau pasakyti, kad potraukis puodeliui kavos yra grindžiamas išskirtiniu skoniu, tačiau tai tiesiog jūsų proto susikurta priklausomybės programa tam, kad skatintų jus išgerti savo kasdienę dozę. Tyrimai rodo, kad gėrimo skonis gali būti panašus į prasmirdusias kojines, bet galiausiai skonis jums patiks. Kodėl? Nes šio gėrimo vartojimas palengvina neigiamą atsisakymo (nutraukimo) poveikį, net jei abstinencijos laikotarpis buvo vos kelios valandos. Atkreipkite dėmesį, kad stipriausias kavos potraukis būna ryte, nes kofeino nevartojimo laikotarpis naktį trunka ilgiausiai.

Vardan mokslo

Kofeino pramonės korporacijos yra nurodytos kaip rėmėjos daugelyje su mityba susijusių institucijų ir fondų sąrašuose, nors daugumoje jų produktų būtinųjų maistinių medžiagų nerasta. Ir jų produktai turi aiškų, gerai apibrėžtą ir įrodytą narkotinį nepageidaujamą poveikį.  Šie, maistine prasme beverčiai, produktai pakeičia daug maistinių medžiagų turinčius gėrimus (kaip pvz. šviežiai spaustas sultis). Kofeino pramonės įtaka plati ir skvarbi. Ji finansuoja „viešųjų paslaugų“ programas ir spausdina brošiūras, neva norėdama „šviesti“ visuomenę apie kofeiną. Kavos ir kolos (gaiviųjų gėrimų) pramonių ryšys tvarus. Nes iš kavos ištrauktas kofeinas parduodamas vaisvandenių pramonei. Pramonėms svarbu laikyti vartotojus priklausomus nuo kofeino ir nesvarbu, ar jiems patinka karštas, ar šaltas gėrimas.

Pesticidai, herbicidai ir fungicidai

Pardavimui auginama kava tai vienas iš labiausiai purškiamų maistinių augalų pasaulyje ( ją lenkia tik medvilnė ir tabakas), o neribojamai purškiami chemikalai yra vieni žalingiausių herbicidų, pesticidų ir fungicidų pasaulyje. Daugelis purškiamų chemikalų yra uždrausti Jungtinėse Amerikos Valstijose. Atliktuose tyrimuose pateikiami įrodymai, kad minėtų chemikalų likučiai randami kavos pupelėse.

Pavyzdžiui, buvo nustatyta, kad Brazilijos kavos pupelėse yra DDT, BHC, lindano, aldrino ir chlordano likučių. Šios medžiagos priklauso kancerogenams.

„Iš šalių, kuriose kertamų atogrąžų miškų nuostoliai yra didžiausi, tai tos šalys, kurios tiekia daugiausiai kavos pupelių.“

Karti tiesa apie vaisvandenius (gaiviuosius gėrimus)

Ypač nerimą kelia tai, kad vaikai dažnai patenka į rinkodaros veiklos taikinius, kurie skirti skatinti vartoti kofeiną turinčius maisto produktus, tokius kaip colos grupės gaivieji gėrimai ir šokoladas. Vis daugiau vaikų vartoja tokį kiekį kofeino, kuris pakenkia jų sveikatai.

1886 m. vaistininkas, vardu Džonas Pembertonas, išrado „Coca-Cola“. Žodis kola kilo iš augalo pavadinimo „kola nut“ (vienas iš skonio šaltinių). Coca tai dar vienas iš Pembertono recepto ingredientų: kokainas, gaunamas iš Pietų Amerikos kokainmedžio augalo. Kai galiausiai tyrimai parodė, kad kokainas yra destruktyvi ir priklausomybę sukelianti medžiaga, kokainas buvo pakeistas kofeinu. Vienintelė problema yra ta, kad dabar žinome, kad kofeinas taip pat yra priklausomybę sukeliantis narkotikas, nesvarbu, ar jis vartojamas su gaiviaisiais gėrimais, geriant kavą ar valgant šokoladą.

„Jei vaistas kenkia žmonėms ir nepavyksta nustoti vartoti šį narkotiką, tuomet tikrai svarbu, jog narkotikas (kofeinas) yra taip pigiai, lengvai ir legaliai prieinamas, kad narkomanams netenka apiplėšinėti žmonių naudojant šaunamąjį ar duriamąjį ginklą, kad gautų pakankamai pinigų savo sekančiai dozei“?

Gaiviųjų gėrimų vartojimas yra susijęs su daugeliu kitų negalavimų, įskaitant kaulų lūžius dėl kalcio trūkumo, dantų ėduonį, dantų audinių praradimą ir dehidrataciją.

Gaivieji gėrimai manomai sėkmingiausiai parduodamas produktas pasaulio istorijoje, tačiau jų sėkmė priklauso nuo jūsų priklausomybės.

„Kofeinas sukelia tik metabolinį, biocheminį ir emocinį stresą.“


Be kofeino

350 mililitrų puodelyje be kofeino paprastai yra mažiausiai 10 miligramų kofeino.

Tyrimai rodo, kad kavoje ir arbatoje be kofeino yra nedideli, bet reikšmingi metileno chlorido likučiai. O metileno chloridas yra vėžį sukelianti medžiaga.

Straipsnį paruošė Artūras, tekstą taisė Kornelija Lukoševičė

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: