Bakterijos Miegas Sveikesnis gyvenimas

Kiek reikėtų išgerti kavos, kad organzimą veiktų teigiamai – II dalis?

Tai, ką gaunate vartodami kofeiną, nėra energija, tai medžiagų apykaitos ir neurologinis stresas.

Kritinis taškas Nr. 4: kortizolis, ilgas degimas

Pasirodo, epinefrinas yra tik pusė istorijos. Kasdien vartojant kofeiną, padidėja kitas streso hormonas, žinomas kortizolio pavadinimu. Svarbu prisiminti apie kortizolį, kad jis linkęs išlikti kraujyje daug ilgiau nei epinefrinas ar norepinefrinas. Tiesą sakant, žmonėms, vartojantiems daugiau nei 300 miligramų kofeino per dieną, kortizolio kiekis serume gali būti padidėjęs 18 iš 24 valandų per parą. Tai sukels jiems begales sveikatos problem ateityje.

Nutraukus kofeino vartojimą streso hormonai normalizuojasi maždaug praėjus 3 ar daugiau savaičių.

Kritinis taškas Nr. 5: jūsų dopamino kiekis

Neurobiologams aiškinantis priklausomybės mechanizmą, tampa vis aiškiau, kad kofeinas ne tik sukelia priklausomybę, bet ir skatina kitas priklausomybes nuo tokių medžiagų kaip nikotinas. Panašu, kad pagrindinis šios sąveikos veiksnys yra smegenų cheminė medžiaga, žinoma kaip dopaminas.

Dopaminas priklauso biocheminių medžiagų klasei, žinomai kaip neuromediatoriai. Kaip rodo pavadinimas, šios nuostabios medžiagos, kurias gamina smegenys ir nervinė sistema, padeda kontroliuoti informacijos perdavimą iš neurono į neuroną. Kai kurie neuromediatoriai (vadinami sužadinamaisiais neuromediatoriais) paspartina keitimąsi šia informacija. Slopinantys neuromediatoriai lėtina neuronų šaudymą.

Bet šios biocheminės medžiagos ne tik kontroliuoja smegenų greitį, bet ir veikia mūsų jausmus. Todėl jie labai įtakoja elgesį. Dopaminas siejamas su malonumo ir pakylėjimo jausmais, ir mokslininkams jau aišku, kad visos priklausomybės susiję su medžiagos galimybe pakelti dopamino kiekį smegenyse. Kai kurios medžiagos, pavyzdžiui, amfetaminai, tai daro stimuliuodami smegenis, kad jos išskirtų didesnį dopamino kiekį, o kokainas ir panašios blokuoja smegenų gebėjimą pašalintį dopaminą nuo nervų galūnių. Bet kokiu atveju, didesni dopamino kiekiai yra skirti stimuliuoti receptorių vietas smegenyse, taip sukuriant pakylėtą malonumo pojūtį.

 Sutinku, kad kavos ir opijaus, kokaino ir amfetamino negalima lyginti. Tie vaistai skatina žmones elgtis destruktyviai, o kava tik stimuliuoja. Bet būtent čia ir glūdi esmė.  Dabar žinome, kad visi šie vaistai veikia panašiais biocheminiais keliais tose pačiose smegenų srityse. Pasirodo, kad yra priklausomybės tęstinumas, ir tai, kad viena medžiaga yra nepaprastai kenksminga, dar nereiškia, kad turėtume ignoruoti kitas medžiagas, kurios yra tik vidutiniškai kenksmingos.  Be to, kavos gėrėjai siekia ne tik teigiamo dopamino ir antinksčių stimuliavimo. Kaip ir nuo visiškai priklausomybę sukeliančio elgesio, kavos ir kolos gėrėjams reikia “pataisyti sveikatą”, kad būtų išvengta neigiamo galvos skausmo, nuovargio, dirglumo ir depresijos patirties.

Kofeinas niekada nesuteikia energijos. Jis stimuliuoja jūsų nervinę sistemą ir antinksčius, o tai nėra energija, o stresas.

Kritinis taškas Nr. 6: jūsų miego ciklas

Tarp tyrėjų miegas yra itin aktuali tema. Žurnalai yra skirti šiai temai, o miego centrai atidaromi mokslinių tyrimų įstaigose visame pasaulyje. Šį susidomėjimą labiausiai paskatino neurobiologai. Jie aiškinasi sudėtingus būdus, kaip smegenys nukreipia gydomąsias kūno galias. Ir vienas labiausiai stulbinančių atradimų yra susijęs su tuo, kas vyksta organizme mums miegant. Kai pradėsite suprasti šias paslaptis, niekada nebežiūrėsite į kavos puodelį kaip ankščiau. Taip yra todėl, nes miegas gali būti jaunystę atkurianti, atjauninanti,  gydanti patirtis, arba tai gali būti tik dienos įtampos, konfliktų ir nusivylimo tęsinys. Daugumai iš mūsų šį skirtumą suteikia narkotikas, vadinamas kofeinu.

Naktinis miegas yra padalintas į maždaug devyniasdešimt minučių ciklus, kurių metu smegenų veikla labai pasikeičia. Kiekvieno ciklo metu smegenys pereina 4 etapus, nuo S1 (negilus miegas) iki S4 (gilus miegas). Daugelis žmonių yra girdėję apie S1, nes tada mes sapnuojame ir mūsų akys staigiai juda (SAJ). Kiekvienas miego ciklas atkūria, atjaunina ir atstato kūno energiją, įskaitant ir smegenis.

Gilus miegas (S4) yra būtinas kūno sveikatai. Įdomu tai, kad mokslininkai daug sužinojo apie gilų miegą, tyrinėdami komos pacientus. Komos tikslas yra išjungti visas neesmines organizmo funkcijas, kad būtų galima skirti visą įmanomą energijos kiekį gydymo užduočiai. Kūnas gilaus miego metu naudoja visus turimus išteklius gydymui ir atjauninimui.  Gilaus miego metu visame kūne masiškai kuriamos naujos ląstelės. Kiekvienas audinys pajaučia naudą. Atkuriama nervinė sistema. Mes visi patyrę, kaip nuostabiai jaučiamės gerai išsimiegoję. Taip yra todėl, kad gilus miegas suteikia tokį poilsio lygį, kurio negalima gauti jokiu kitu būdu. Labai ramią naktį galite patirti gilų miegą, du ar tris kartus. Bet kai jūsų kraujyje yra kofeino (arba jo metabolitų), vargu ar apskritai patirsite gilų miegą.

250 miligramų dozė (maždaug 440 ml kavos) sumažino kraujotaką į smegenis maždaug 30 proc.

Griaunant daugiau mitų

Yra paplitusi nuomonė, kad kava prieš 15 val. negali sutrikdyti jūsų miego. Tiesą sakant, kofeinas bet kuriuo paros metu gali sukelti miego problemų, ypač jei patiriate stresą. Ciuricho farmakologijos instituto mokslininkai 7 val ryto sveikiems asmenims davė išgerti vidutinį kofeino kiekį (200 miligramų). Iki 23 val. kofeino kiekis kraujyje sumažėjo daugiau nei 80 proc., bet tiriamieji vis tiek patyrė žymų miego sutrikimą, ypač S4 stadijoje.

Kaip ironiška, kad žmonės vartoja kofeiną norėdami gauti energijos, nors ši medžiaga jų  nuovargio pagrindinė priežastis.

Kritinis taškas Nr. 7: netinkama mityba

Netinkama mityba yra vienas iš geriausiai apibrėžtų įprasto kofeino vartojimo padarinių.

Prarandama kalcio ir kitų mineralų. Vašingtono valstijos universiteto Maisto mokslo ir žmonių mitybos katedros tyrėjai nustatė, kad vos 150 miligramų kofeino vartojimas per dieną padidino kalcio, magnio, natrio ir chlorido išsiskyrimą su šlapimu. Mineralų praradimai buvo kur kas didesni, kai kofeino suvartojimo kiekis buvo padidintas iki 300 miligramų. Mitybos ir metabolizmo metraštyje paskelbti tyrimai parodė, kad kofeinas kalio praradimą padidino beveik trečdaliu. Jei norite padidinti šio mineralo praradimus dar labiau, tuomet gerdami kavą įsdėkite į ją cukraus. Tyrimai rodo, kad šio mineralų švaistymo reiškinio mechanizmas gali būti susijęs su tuo, kad kofeinas kenkia inkstų gebėjimui sulaikyti kalcį, magnį ir kitus mineralus. Cinkas buvo įtrauktas į kofeino išeikvotų maistinių medžiagų sąrašą.

Šis kalcio netekimas padidina osteoporozės riziką. Kofeinas padidina kalcio išsiskyrimą su šlapimu, o kitas ingredientas – fosforo rūgštis (fosforo rūgštis yra dedama beveik į visus vaisvandenius) – trukdo pasisavinti ir metabolizuoti tą svarbų mineralą.

Tyrimai parodė, kad vienas kavos puodelis geriamas kartu su maistu gali sumažinti geležies pasisavinimą net iki 75 proc.

Nėštumas

Kai nėščios moterys vartoja kofeiną, jų kūdikiai gimsta dažniausiai priklausomi nuo kofeino.  Jei šie kūdikiai maitinami “našlaičiu maistu”, jie patirs stiprius abstinencijos simptomus. Jei jūs galite įsivaizduoti naujagimį, kurį kankina nemiga su nepakeliamu galvos skausmu, tada jūs suprasite tragiškas pasekmes. Net jei jie yra maitinami krūtimi, motinos piene nėra tiek kofeino, kiek jų buvo įsčiose, ir tai gali sukelti abstinencijos simptomus.

Daugelis žmonių neįsivaizduoja, koks būtų gyvenimas be jų venomis tekančio kofeino ir streso hormonų. Net jei išgeriate tik keletą puodelių per dieną, tikėtina, kad jūsų asmenybę veikia taip, kad jums gali būti per subtilu susieti tai su kofeinu.

Kofeino detoksikacijos iš organizmo procesas trunka mažiausiai 3 savaites, kad galėtumėte pastebėti rezultatus. Kol galėsite įvertinti privalumus be kofeino organizme, tai užtruks iki 60 dienų.

Stresas turi kaupiamąjį poveikį, kurį papildo kofeinas.

Lėtinis skausmas

Jei jus kamuoja lėtinis skausmas ir jūsų gydytojas nerekomendavo mesti gerti kavos, tai tikriausiai dėl to, kad jam ar jai buvo pasakyta, kad kofeinas yra raumenis atpalaiduojantis vaistas. Tai iš dalies tiesa, nes tam tikri kūno raumenys atsipalaiduoja reaguodami į kofeiną, tačiau tai yra tik lygieji raumenys, tokie kaip esantys kvėpavimo takuose. Didžioji dauguma skeleto raumenų susitraukia reaguodama į kofeiną, ir tai yra tie, kurie galiausiai sukelia įtampos sukeliamą skausmą.

Jei norite suprasti, kaip kofeinas sukelia raumenų įtampą, turite žinoti, kaip narkotikas sutrikdo kalcio jonų tekėjimą vadinamaisiais kalcio išsiskyrimo kanalais. Lygiesiems raumenims trūksta šių kofeinui jautrių kalcio išsiskyrimo kanalų, todėl nėra susitraukimo. Tačiau skeleto raumenyse gausu kalcio išsiskyrimo kanalų, todėl kofeinas gali sukelti susitraukimą ar spazmus. Tiesą sakant, veterinarijos senai naudoja raumenų audinio jautrumą kofeinui, kad galėtų prognozuoti raumenų pažeidimus dėl įtempto bėgimo.

Procedūra, vadinama kofeino kontraktūros ((lot. contractura -su(si)traukimas) – galūnių sąnario, stuburo, kaklo judesių sumažėjimas dėl minkštųjų audinių ar nervų pakitimų) testu. Jis matuoja raumenų reagavimo į kofeiną susitraukimo laipsnį. Arkliams, kurių raumenys reaguodami į kofeiną stipriai susitraukia, greičiausiai susižalos dėl įtempto bėgimo. Žmonėms po fizinio krūvio irgi buvo nustatytas raumenų skausmo sindromas.

Kofeinas sukelia stresą, kuris tiesiogiai įtakoja antinksčių hormonų išsiskyrimo pagausėjimą ir klasikinę “kovoti ar bėgti„ avarinę situaciją “, paveikiančią praktiškai visas kūno ląsteles.

Galvos skausmas

45 milijonai amerikiečių kenčia nuo lėtinio galvos skausmo. 17-ai milijonų iš jų pasireiškia migrena. Kofeino ir galvos skausmo ryšys yra painus, bet ne todėl, kad duomenys nėra įtikinami, o todėl, kad pusę amžiaus pagrindinė galvos skausmo priežastis buvo reklamuojama kaip vaistas. Kofeinas yra dažnas migrenos ir kitų galvos skausmų sukėlėjas. Čia nėra jokios paslapties. Kofeinas padidina žandikaulio, pečių, nugaros ir kaklo raumenų įtampą. Jis turi galingą kraujagysles sutraukiantį poveikį smegenyse. Įrodyta, kad visa smegenų kraujotaka sumažėja 30 procentų pavartojus vos 250 miligramų kofeino. Kai kurie tyrimai rodo, kad kenčiantiems nuo galvos skausmo magnio kiekis paprastai būna žemas (matuojamas kaip jonizuotas magnio kiekis serume), ir mes jau žinome, kad kofeinas eikvoja šį būtiną mineralą.

Nebevartojimas (abstinencija)

Kofeino trūkumo (nebevartojimo) galvos skausmas atsiranda dėl normalaus kofeino kraujagyslių išsiplėtimo. Kitaip tariant, įprastas kofeino vartojimas sutraukia smegenų kraujagysles. Nevartojant kofeino, šios kraujagyslės grįžta į įprastą kraujotakos potencialą. Būtent ši padidėjusi kraujo cirkuliacija smegenyse sukelia pulsuojantį kofeino nutraukimo galvos skausmą. Tyrimų metu, kai kofeinas buvo nebevartojamas arba tiesiog geriamas po ilgesnio laikotarpio, galvos skausmas atsirasdavo netgi dėl įprasto 100 mg (1 puodelio kavos ar 2 kolos gėrimų) per parą suvartojamo kofeino.

Galų gale smegenys pripranta prie normalios kraujotakos ir galvos skausmas atslūgsta.

Atminkite, kad įprasti kofeino vartotojai sutrikdo normalią ir būtiną smegenų kraujotaką.

Buvo nustatyta, kad „pooperacinis galvos skausmas“ iš tikrųjų tai kofeino nutraukimo galvos skausmas, nes chirurginiams pacientams prieš operaciją liepiama negerti kavos.

Senėjimas

Atrodo, kad kritinis senėjimo faktorius tai tiekiamų maistinių medžiagų, šalinamų toksinų ir atstatymo procesų efektyvumo išlaikymas.

Vanduo tai ne tik aplinka, kurioje vyksta maistinių medžiagų pristatymas, detoksikacija ir ląstelių atstatymas, bet ir aktyvus bei kritiškai svarbus kiekvienos jūsų kūne vykstančios cheminės reakcijos dalyvis. Vienas iš pagrindinių senėjimo žymenų, be abejo, yra dehidracija, o vandens praradimą iš mūsų audinių, kofeinas padidina ir pagreitina. Tai reiškia, kad kūno išorėje daugiau linijų ir raukšlių, o viduje – medžiagų apykaitos efektyvumo praradimas.

Kofeinas turi didelį diuretinį (vaistai, skatinantys šlapimo išsiskyrimą) poveikį net ir kasdieniams vartotojams. Nors didelis dėmesys skiriamas maistinėms medžiagoms, kurių netenkama su šlapimo išsiskyrimu, vargu ar kas nors atkreipė dėmesį į paties vandens netekimo padarinius. Tai ypač ironiška, nes kava, arbata ir gaivieji gėrimai šiuo metu yra vartojami daug plačiau nei ankščiau, taip sukurdami užburtą dehidracijos ir diurezės ratą. Negana to, po fizinio krūvio geriant gėrimus su kofeinu sutrinka rehidracija (dehidratacijos sukelto skysčių trūkumo atstatymas). Dar viename užburtame cikle, dehidracija padidina kofeino toksiškumą. Todėl nuolatinio ir gausaus kofeino vartojimo grynasis poveikis pagreitina organizmo dėvėjimąsį, ypač odos ir inkstų.

Kofeinas – vaistas, skatinantis gausiai išsiskirti streso hormonus ir galintis išlaikyti jų pagausėjimą 18 valandų per dieną.

Kofeinas ir detoksikacija

Detoksikacija arba organizmo gebėjimas skaidyti ir pašalinti toksinus ir atliekas yra senėjimo proceso žymeklis. Esame įpratę galvoti apie kepenis, inkstus ir odą kaip pagrindinius organus, atsakingus už šią esminę funkciją, tačiau kiekvieno organo atliekamas darbas priklauso nuo vandens. Taigi bet koks dehidratacijos laipsnis gali rimtai pakenkti detoksikacijos procesui, pagreitinti senėjimą ir padidinti riziką susirgti.

Nors kofeinas prisideda prie dehidratacijos, bene svarbiausias dalykas, kurį reikia atsiminti, yra tai, kad pats kofeinas turi būti detoksikuojamas kepenyse, ir tai nėra lengvas procesas. Iš tikrųjų didelės kofeino dozės gali pakenkti kepenų funkcijai, sukeldamos dar vieną medžiagų apykaitos stresą. Galų gale, kepenys yra atsakingos ne tik už kofeino detoksikaciją, bet ir daugumą kitų pašalinių medžiagų, kurias mes gauname per vandenį, orą ir maistą. Daugumą šių medžiagų, bendrai vadinamų ksenobiotikais, skaido enzimų grupė, vadinama citochromo P450 sistema (CP-450).

Daugelį metų mokslininkai naudoja kofeiną, kad įvertintų CP-450 sistemai sukeliamą stresą. Jei vaistas ar terapija yra toksiška kepenims, tam organui prireiks daugiau laiko detoksikuoti tam tikrą kofeino kiekį.

Šalyse, kuriose kavos suvartojama mažiausiai, yra mažiausiai cukrinio diabeto atvejų, o šalyse, kuriose kavos suvartojama daugiausia, – šia liga serga daugiausiai.

Turite prisiminti, kodėl kofeinas turi laikiną teigiamą poveikį. Visa tai yra atsako į stresą dalis, senovinis išgyvenimo mechanizmas, kuris leido mums išgyventi neišvengiamo pavojaus metu. Padidėjęs kvėpavimo efektyvumas, kurį suteikia kofeinas, vyksta todėl, nes antinksčių išskiriami streso hormonai padeda bronchų kvėpavimo takams išplėsti, kad į raumenis patektų daugiau deguonies. Bet ar todėl kofeinas yra tinkamas vaistas gydyti astmą?

Vyrų reprodukcinės sveikatos bėdos

Šiuo metu dauguma žino, kad spermatozoidų skaičius tarp Vakarų šalių vyrų mažėja, o mažėjimo greitis kelia nerimą. Tikėtinas to paaiškinimas yra didėjantis pesticidų ir aplinkos teršalų poveikis bei tam tikri maisto produktai, iš kurių daugelis yra labai toksiški vyrų ir moterų reprodukciniams organams.

Kava yra labiausiai purškiama iš visų vartojamų prekių, tačiau pranešama, kad galutiniame skrudintame produkte cheminių purškalų lieka nedaug. Diskutuojant apie reprodukcinę sveikatą, į kavą ir kofeiną reikia atsižvelgti dėl 3 priežasčių:

  1. Be tiesioginio toksinio poveikio, pesticidai, fungicidai ir herbicidai turi kumuliacinį poveikį žmonių organizmui, keisdami jų hormonų lygį ir hormonų receptorių vietas organizme. Šie endokrininės sistemos moduliuojantys poveikiai gali būti nepastebimi dešimtmečius ir sukelti simptomus tik po daugelio metų poveikio. Taigi visi trumpalaikiai tyrimai nepastebės svarbių ilgalaikių priežastinių veiksnių.
  2. Gerai matomos neigiamos pasekmės gyvūnų sveikatai išsivysto, kai jie yra šeriami kofeinu, o žalingas poveikis beveik visada susitelkia ties nervų ir reprodukcine sistemomis. Kofeinu šeriamos žiurkės patiria sėklidžių atrofiją ir dėl to sumažėja spermatozoidų skaičius. Tyrimai rodo, kad iš visų metilksantinų kofeinas turi didžiausią toksiškumą reprodukcijai. Be to, kofeino kiekis, reikalingas šiam poveikiui sukelti, nėra didelis. Savo tyrime su triušiais nustatė žymų spermatozoidų formavimosi slopinimą, o kavos kiekį pavertus žmogui, gautusi maždaug 3 kavos puodeliai sveriančiam 68 kilogramus.
    Žinau, kad negalima prilyginti triušių ir žiurkių žmonėms, tačiau tyrimai su gyvūnais aktualūs, ypač tuomet kai sužinome, kad žmonėms, kurie žemės ūkyje susiduria su pesticidais, pasireiškia tiksliai tie patys simptomai.
    Ir štai dar vienas itin intriguojantis pastebėjimas: vyrai, kurie žemės ūkyje susiduria su pesticidais ir susilaukia vaikų, iš kurių mergaičių palikuonių sudaro 83,4 proc., palyginti su įprastais 48 proc. Tas pats atsitinka, kai graužikų patinai yra maitinami kofeinu.
  3. Siekiant įvertinti spermatozoidų kiekį ir spermatozoidų judėjimą, buvo ištirta daugybė žmonių. Nėra didelio skirtumo ar tiriate vyrus, kurie laukia egzaminų, varžosi varžybose, arba tiesiog patiria vaisingumo testavimo stresą, nerimas daro didelę įtaką spermos kokybei. Judrumas (normalus judėjimas), spermatozoidų skaičius ir spermatozoidų morfologija (dydis ir forma) kenčia, kai vyrai stresuoja.  Kaip jau gerai įsitikinome, kofeinas tai vienas patikimiausių nerimą sukeliančių veiksnių vyro gyvenime.

Pastebima jog vyrai mažiau nei moterys nori keisti mitybos įpročius ir įtraukti naujus sveikesnės gyvensenos įpročius.

Kofeinas ir moters sveikata

„Man visada kelia nuostabą, kai pasiūlau pacientei sumažinti kofeino kiekį ir ji reaguoja taip, lyg būčiau paprašiusi jos išduoti savo geriausią draugę“.

Vertinant galimą kofeino pavojų, svarbiausia yra lytis. Tyrimai rodo, kad kofeinas yra daug žalingesnis moterims, sukeliantis neigiamą poveikį netgi mažiau vartojant. Poveikis žalingesnis, jei atsižvelgsite į kofeino žalą vaisiui ir žindantiems kūdikiams.

Atsižvelgdami į šiuos faktus, galbūt nustebsite ar net nusivilsite sužinoję, kad maždaug 75 procentai žmogaus kofeino tyrimų buvo atlikti su vyrais.

Moterys kavą detoksikuoja daug lėčiau nei vyrai. Be to, kofeino pusinės eliminacijos laikas (laikas, per kurį organizmas pašalina pusę nurodytos dozės) keičiasi atsižvelgiant į moters mėnesinių ciklą. Moterims, vartojančioms kontraceptines tabletes, kofeino detoksikacija užtrunka maždaug dvigubai ilgiau nei įprasta.

Galbūt naujas„ kavos pertraukėlės “apibrėžimas turėtų būti„ pertraukėlė nuo kavos.

Geležies trūkumas, nepakankamas kalcio vartojimas, osteoporozė ir depresija yra pražūtingos moterų problemos.

Kofeinas dramatiškai sumažina geležies pasisavinimą.

Centrinio Vašingtono universiteto mokslininkai ištyrė 31–78 metų moterų kalcio ir kofeino vartojimo kiekį. Visos moterys kasdien suvartodavo maždaug 200 miligramų kofeino, tai tolygu maždaug „vienam ar dviems puodeliams kavos“. Šis tyrimas parodė, kad vandens, kalcio, magnio, natrio ir kalio šlapimo išsiskyrimas padidėjo žymiai sekančias dvi valandas po kofeino vartojimo.

Atlikti tyrimai parodė, kad moterims, vartojančioms kofeino turinčius gėrimus, padidėja spontaniškų abortų (vaisiaus netekimo), priešlaikinio gimdymo ir mažo kūdikio gimymo rizika.

Mažas kūdikio svoris, tai reiškia ne tik, kad turite mažą kūdikį. Tikslesnis terminas būtų „vaisiaus augimo sulėtėjimas“. Kūdikis neišsivystė tiek, kiek galėjo.

Naujagimiai yra ypač jautrūs kofeinui iš bet kurio šaltinio – motinos pieno, maisto ar gėrimų -, nes jiems trūksta enzimųų, kurie jį išskaidytų.

Kofeino poveikis priklauso nuo kūno svorio, kūno sudėties, menopauzės būklės, menstruacijų istorijos ir emocijų. Kofeinas niekada nebūna vienas veiksnys. Poveikis (ir jo daroma žala) priklauso nuo jūsų streso lygio, miego kokybės ir trukmės, nuo mitybos, gyvenimo būdo ir mankštos įpročių.

Rinkodaros svajonė

Jei norėtumėte užsikalti pinigų, kaip jūs suprojektuotumėte idealų produktą? Na, tai būtų nepaprastai pigu pristatyti prekę iki vartotojo, o paklausa būtų milžiniška: iš esmės kiekvienas vyras, moteris ir vaikas tą produktą naudotų kasdien. Tačiau norint, kad produktas būtų tobulas, jis turėtų sukelti priklausomybę. Žmonės trokštų šio produkto dėl jo sukeliamo efekto, bet, dar svarbiau, jie kentėtų, jei jo nevartotų. Būtina sąlyga, kad ši, priklausomybę sukelianti produkcija būtų prieinama vartotojui nuo 7-8 metų amžiaus ir, kad ją būtų galima vartoti maksimaliai visą gyvenimą. Su tokiu produktu būtų įmanoma užsidirbti milijardus eurų.

Tikroji priklausomybės prigimtis

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad žmonės įgauna skonį ir pageidavimus remdamiesi kofeino psichofarmakologiniu poveikiu. Kitaip tariant, žmonės gali poetiškai romantizuoti apie kavos aromatą ir skonį ar konkretaus gaivaus gėrimo skonį, tačiau panašu, kad šie pageidavimai susidaro priklausomybės reiškinio pagrindu. Galite sau pasakyti, kad potraukis puodeliui kavos yra grindžiamas išskirtiniu skoniu, tačiau tai tiesiog jūsų proto susikurta priklausomybės programa tam, kad skatintų jus išgerti savo dozę. Tyrimai rodo, kad gėrimo skonis gali būti panašus į prasmirduses kojines, bet galiausiai skonis jums patiks. Kodėl? Nes šio gėrimo vartojimas palengvina neigiamą atsisakymo (nutraukimo) poveikį, net jei abstinencijos laikotarpis buvo vos kelios valandos. Atkreipkite dėmesį, kad stipriausias kavos potraukis būna ryte, nes kofeino abstinencijos laikotarpis naktį trunka ilgiausiai.

Vardan mokslo

Kofeino pramonės korporacijos yra nurodytos kaip rėmėjos, daugelyje su mityba susijusių institutų ir fondų sąrašuose, nors daugumoje jų produktų nėra būtinųjų maistinių medžiagų. Nors jų produktai turi aiškų, gerai apibrėžtą ir įrodytą narkotinį nepageidaujamą poveikį.  Šie, maistine prasme nevertingi produktai pakeičia daug maistinių medžiagų turinčius gėrimus (kaip pvz. šviežiai spaustos sultys). Kofeino pramonės įtaka plati ir skvarbi. Ji finansuoja „viešųjų paslaugų“ programas ir spausdina brošiūras, neva norėdama „šviesti“ visuomenę apie kofeiną. Kavos ir kolos pramonių ryšys tvarus. Nes iš kavos ištrauktas kofeinas parduodamas vaisvandenių pramonei. Pramonėms svarbu laikyti vartotojus priklausomus nuo kofeino ir nesvarbu, ar jiems patinka karštas, ar šaltas gėrimas.

Negalima paprasčiausiai palyginti žiurkės svorio su žmogaus svoriu ir gauti lygiavertę dozę. Žiurkių ir žmonių medžiagų apykaitos rodikliai yra labai skirtingi.

Pesticidai, herbicidai ir fungicidai

Pardavimui auginama kava tai vienas iš labiausiai purškiamų maistinių augalų pasaulyje ( ją lenkia tik medvilnė ir tabakas), o neribojamai purškiami chemikalai yra vieni žalingiausių herbicidų, pesticidų ir fungicidų. Daugelis purškiamų chemikalų yra uždrausti Jungtinėse Amerikos Valstijose ir yra įrodymų, kad šie chemikalų likučiai randami kavos pupelėse.

Pavyzdžiui, buvo nustatyta, kad Brazilijos kavos pupelėse yra DDT, BHC, lindano, aldrino ir chlordano likučių. Šios medžiagos priklauso kancerogenams.

Šalys, kuriose atogrąžų miškų nuostoliai yra didžiausi, tai tos, kurios tiekia daugiausiai kavos pupelių.

Karti tiesa apie vaisvandenius (limonadus)

Ypač nerimą kelia tai, kad vaikai dažnai patenka į rinkodaros veiklos taikinius, kurie skirti skatinti vartoti kofeiną turinčius maisto produktus, tokius kaip pavyzdžiui, gaivieji gėrimai (Coca-cola) ir šokoladas. Ir vis daugiau vaikų vartoja pakankamą kiekį kofeino, kad pakenktų jų sveikatai.

1886 m. vaistininkas, vardu Džonas Pembertonas, išrado „Coca-Cola“. Žodis kola kilo iš augalo pavadinimo „kola nut“ (vienas iš skonio šaltinių). Coca (kokainmedis) yra dar vienas iš Pembertono recepto ingredientų: kokainas, gaunamas iš Pietų Amerikos kokos augalo. Kai galiausiai tyrimai parodė, kad kokainas yra destruktyvi ir priklausomybę sukelianti medžiaga, kokainas buvo pakeistas kofeinu. Vienintelė problema yra ta, kad dabar žinome, kad kofeinas taip pat yra priklausomybę sukeliantis narkotikas, nesvarbu, ar jis suvartojamas per gaiviuosius gėrimus, kavos puodelį ar šokoladą.

Jei vaistas kenkia žmonėms ir, nepaisant to, žmonėms nepavyksta nustoti vartoti šį narkotiką ar tuomet tikrai svarbu, jog narkotikas (kofeinas) yra taip pigiai, lengvai ir legaliai prieinamas, kad narkomanai neprivalo apiplėšinėti žmonių naudojant šaunamąjį ar duriamąjį ginklą, kad gautų pinigų savo sekančiai dozei?

Gaiviųjų gėrimų vartojimas yra susijęs su daugeliu kitų negalavimų, įskaitant kaulų lūžius dėl kalcio trūkumo, dantų ėduonį, dantų audinių praradimą ir dehidrataciją.

Gaivieji gėrimai manomai sėkmingiausiai parduodamas produktas pasaulio istorijoje, tačiau jų sėkmė priklauso nuo jūsų priklausomybės.

Kofeinas sukelia tik metabolinį, biocheminį ir emocinį stresą.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: